Kore Cilt Bakım Rutini

Kore Cilt Bakım Rutini
Kore cilt bakım rutini 10 aşama ile ünlenmiş olsa da, çoğu Koreli cildinin ihtiyaçları doğrultusunda yer verdiği adımlarla rutinini
oluşturuyor. Cildinizin ihtiyaçlarına kulak vermek ve bu doğrultuda doğru bilgi yardımıyla doğru ürün seçmek rutin oluşturmanın en önemli noktası. Örnek vermek gerekirse, eksfoliasyon cilt için çok önemli bir aşamadır fakat her gün yapılan eksfoliasyon faydadan çok zarar getirecektir. Haftada 2-3 kez yapılması cilt sağlığı ve güzelliği için idealdir. On aşamalı bir cilt bakım rutini hergün yapılması şart değildir, dikkat edilmesi gereken altın kural temizleme ve nemlendirme aşamalarını atlamadan cildinizin ihtiyaçları doğrultusunda rutininize ekle/çıkar yapmaktır. 
Sabah cilt bakım rutini cildinizi gün boyu maruz kalacağı güneş ışınlarından, serbest radikallerden ve hava kirliliğinden korurken, gece cilt bakım rutini ise gün boyu cildinizde biriken kirleri temizler, nemlendirme ve iyileştirme sağlar. Kore cilt bakımının ruhu sayılan çift temizleme yöntemini, karma, yağlı ve kuru tüm cilt tipleri rahatlıkla uygulayabilir.

1- Yağ Bazlı Temizleyici 

Yağ bazlı temizleyici Kore cilt bakım rutininin temelini oluştururken aynı zamanda "double-cleansing" yönteminin de ilk adımıdır. Sadece cildinizdeki yağ bazlı kiri, sebumu, makyajı, SPF'i ve her türlü kiri nazikçe ve etkili bir biçimde temizlemekle kalmaz aynı zamanda cildinizi rahatlatır. Suya dayanıklı makyajı temizlemenin en kolay ve en etkili yoludur. Uzun vadede siyah nokta ve sivilce oluşumunun önüne geçer.
Sabah ve gece cilt bakım rutininizde kuru cildinize yağ bazlı temizleyici ile masaj yapın, sonrasında ılık su ile cildinizi yıkayın.

2- Su Bazlı Temizleyici

İkinci adımda su bazlı temizleyici ile kir kalıntıları ciltten uzaklaştırılır. Ünlü estetisyenler ve dermatolojistler tarafından önerilen double-cleansing, yani çift aşamalı temizlik sivilce ve siyah nokta oluşumuna yol açacak kirleri efektif biçimde ciltten uzaklaştırır. Su bazlı temizleyiciler ter gibi yağ bazlı temizleyicilerin çözemediği su bazlı kirleri çözmeye yardımcı olur. Köpüren yapısıyla ve içinde yer alan cildi tahriş etmeyen temizlik ajanlarıyla derine nüfuz etmiş kirleri temizleyerek sivilce ve siyah nokta ile mücadelede çok önemli bir vazife üstlenir. 
Çift aşamalı temizlik cildi sağlığına kavuşturur, ardından uygulanacak ürünlerin performansını arttırır ve cilde yumuşak ve pürüzsüz bir yüzey sağlar. 
Sabah ve gece cilt bakım rutininizde yağ bazlı temizleyiciden sonra, özellikle T bölgesine yoğunlaşıp, dairesel hareketlerle masaj yaparak yüzünüze uygulayın ve sonrasında ılık su ile cildinizden arındırın. 
Çok kuru bir cilde sahipseniz, cildinizi sabahları sadece su ile yıkayabilirsiniz. 

3- Eksfoliasyon/Peeling ve Yıkanabilir Maske

Yıkanabilir maskeler cildin o gün duyduğu ihtiyaca göre (nem ihtiyacı, arındırma ihtiyacı vs) seçilmeli ve çift aşamalı temizlik sonrası cilde uygulanmalıdır. 
Fiziksel ve kimyasal eksfoliasyon gözeneklerinizi ölü derilerden ve fazla sebumdan arındırarak temizler, ölü derileri ciltten uzaklaştırır. Böylece daha yumuşak ve daha aydınlık bir cilde kavuşmanızı sağlar. Düzenli eksfoliasyon her cilt tipi için ciltte sebum üretimini kontrol altına alarak , dengeleyip siyah nokta oluşumunu engeller ve uyguladığınız diğer cilt bakım ürünlerinin emilimi ve etkisi artar. 
Haftada 2-3 kez, özellikle gözeneklerin daha görünür olduğu bölgelere uygulanarak kullanılacak eksfoliasyon ürünleri, cildinize pürüzsüzlük ve aydınlık bir etki sunarak  kırışıklarla mücadele edecektir.
İçerisinde AHA, BHA, PHA vs gibi asitler bulunduran kimyasal eksfoliasyon ürünleri ölü cilt katmanını nazikçe soyarak cildi yeniler, siyah nokta ve ölü derilerden temizler, sivilceleri yok ederek aydınlık bir cilt görünümü sağlar.
 Ciltte kolajen üretimini arttırarak kırışık oluşumunun önüne geçer. Kimyasal eksfoliasyonlar gece rutininde uygulanmalıdır ve güneş ile temas halinde leke oluşumunun önüne geçmek için gündüz koruyucu kullanımı ihmal edilmemelidir. 
4- Tonik
Tonikler ciltte kalabilecek olan son kirleri temizleyen, cilt bariyerini etkili biçimde güçlendiren ve ardından uygulanacak nemlendiricinin emilimini arttırıp, cildi sonraki aşamalara hazırlayan ürünlerdir. Nemlendirici, yatıştırıcı, eksfoliye edici gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Cildin pH'ını düzenleyen asit içerikli tonikler cilt temizliğinden hemen sonra uygulanarak temizlik ile yükselmiş olan cilt pH’ını dengeler.

Asit içerikli toniklere yer verilen rutinlerin en son aşamasında mutlaka güneş kremi uygulanmalıdır. Asitler, kimyasal eksfoliasyon yapıp cildin ölü tabakasını soyarak yeniledikleri için güneş kremi kullanılmadığı takdirde ciltte lekelenmelere neden olacaktır. 

Sabah ve gece cilt bakım rutininizde, bir pamuğa ya da elinize dökerek nazikçe cildinize uygulayın. Ellerinizle hafifçe bastırarak ürünün emilimini arttırabilirsiniz.

5- Essence

Ve artık cildiniz nemlendirme sürecine hazır! 
Kore cilt bakımının kalbi olarak adlandırılan esanslar hafif yapılarıyla cildin alt tabakalarına kadar nüfuz ederek ekstra nemlendirme sağlarlar. Cilt yapılanmasını harekete geçirerek hücre yenilenmesine katkıda bulunurlar. Kolajen üretimini tetiklerler ve cilt lekelerine karşı etkili biçimde savaşırlar.
Düzenli kullanımla cildi neme doyurarak, daha genç ve sağlıklı bir parlaklık sağlarlar.  Özellikle Kore’de ünlü olan glass skin (cam gibi bir cilt) görünümlerinde esanslar cilde içten gelen parlaklığı vermek için tercih edilen vazgeçilmez ürünler. 
Sabah ve gece cilt bakım rutininizde, elinize aldığınız bir miktar esansı yüzünüze ve boynunuza nazikçe uygulayın.

6-Serumlar ve Ampuller

Bu aşamada cildinizin ihtiyacına yönelik iyileştirici bakımlar, serumlar ve ampuller yoluyla uygulanır. Güçlü antioksidan içeriklere sahip olan bu serumlar sivilce,kırışıklık, lekelenme, donuk cilt, geniş gözenek, kuruluk gibi sorunlarınız doğrultusunda özelleşerek etkili tedavi sağlarlar. Cildinizin nem seviyesini arttırarak daha aydınlık ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşmanızı sağlarlar. 
Sabah ve gece cilt bakım rutininizde, cilt sorunlarınızın olduğu bölgelere daha fazla yoğunlaşarak tüm cildinize uygulayın ve ellerinizle hafifçe bastırarak ürünün emilimini arttırın.

7- Kağıt Maskeler

Kağıt maskeler Kore cilt bakımına adeta hayat veren ürünlerden! Cildinize ihtiyacı olduğu besleyici öğeleri ve nemi sağlarken aynı zamanda cildi yatıştırırlar. Haftada 2-3 kez düzenli kullanım ile kurulukların ve derin kırışıklıkların önüne geçerek Kore cilt bakım rutininin en önemli sırlarından birini oluştururlar. 
Temiz cildinizde 15-20 dakika kadar beklettikten sonra, cilt yüzeyinizde kalan esansı ellerinizle yüzünüze ve boynunuza dağıtın.

8- Göz Kremi

Gözlerimizin çevresinde bulunan deri vücudumuzda bulunan en narin ve en ince deri olduğundan bakımına ekstra özen göstermek ve nemlendirmek gereklidir. Göz kremi ile göz altı morluklarınızı, şişkinliklerinizi geçirirken göz çevresinde oluşan kırışıklık ve kaz ayaklarını engelleyebilirsiniz.
Sabah ve gece cilt bakım rutininizde, gözünüzün iç kısmından başlayarak göz çukuru boyunca küçük parmağınızla nazikçe masaj yaparak uygulayın.

9- Nemlendirici

Losyon, jel, emulsiyon, krem ve gece kremi olarak pek çok farklı formda karşımıza çıkan nemlendiriciler nemi cildinize hapseder ve oluşabilecek kırışıklıkların önüne geçer. İçerdiği yararlı bileşenlerle cilt bariyerinizi güçlendirir ve bakım sağlar. Öncesinde uygulanan ürünlerin içerdiği yararlı bileşenlerin cilde tutunmasını sağlayarak cildiniz için koruma kalkanı oluştururlar. 
Rutitinizin son aşaması olarak tercih edeceğiniz uyku maskesi, hem öncesinde uygulanan ürünlerin etkisini maksimum düzeye çıkarır hem de gece boyu cildinize bakım yapmayı sürdürerek nemi cildinize hapseder, sabah pürüzsüz, yumuşacık ve aydınlık bir cilt ile uyanmanızı sağlar. Adeta “güzellik uykusu”ndan uyanmış gibi! 
Sabah ve gece cilt bakım rutininizde, tüm yüzünüze -boynunuzu da unutmadan- nazikçe uygulayın.
Akne bantlarını cilt bakım rutininizin son aşamasında, sivilcenizin üzerine yapıştırarak kullanabilirsiniz.

10- Güneş Kremi

UV ışınları iç mekanlara dahi ulaşabildiğinden iç mekanlarda olsak bile gün içinde güneş kremi uygulamak çok önemli. Güneş kremi erken cilt yaşlanmasının, cilt kanserini oluşumunun, yaşlanmaya bağlı kırışıklıkların ve kahverengi lekelerin önüne geçebilecek en etkili cilt bakım ürünüdür. 
Her cilt tipi, özellikle sivilceye eğilimli ciltler, güneş ışınlarının sebum oksidasyonunu tetikleyerek sivilceye neden olmasını engellemek için mutlaka cilde uygun olarak seçilecek bir güneş kremi kullanmalıdır. Güneş kremi cilt bakımının son aşaması olarak uygulanmalı ve iki saatte bir olmak üzere tazelenmelidir.
Etiketler: kore cilt bakımı, cilt bakımı kore
Kasım 04, 2019
Listeye dön