Sepet

Güneş Lekelerime Nasıl Çözüm Bulabilirim?

Şimdi koyu lekelerin için neler yapman gerektiğini adım adım sana açıklayacağız.

Koyu cilt lekeleri neden oluşur?

Bunun birçok etkisi olabilir. Güneş ışınları, sigara, genetik faktörler, ileri yaş, yanlış cilt bakım ürünü kullanımı gibi faktörler leke oluşumunu tetikleyebilir. Hormonal faktörler; hamilelik ve doğum kontrol hap kullanımından dolayı oluşan lekeleri de gruba dahil edebiliriz.

Yaz aylarında yapılan ağda, epilasyon gibi işlemlerden sonra güneş koruyucu kullanmadan güneş ışınlarına maruz kalmak da leke oluşumunu tetikler.

Mutlaka yüksek korumaya sahip güneş koruyucu kullanılmalı.

Yaz aylarında soyucu ürünler kullanmak daha fazla leke oluşumuna sebep olabiliyor. Bu yüzden bu ürünlerle birlikte güneş koruyucu kullanılmalı.

Leke görünümünü iyileştirmek zaman alabiliyor. En az 2-3 ay düzenli olarak cilt bakım rutininize devam etmenizi tavsiye ederiz. Kısa sürede kullanıp daha sonra ürün kullanımını bırakmayın.

1.Adım : Cilt Bariyeri

Birinci öncelik cilt bariyerini güçlendirmek. Cilt bariyeriniz ne kadar güçlü ise oluşan yara ve lekeler o kadar kısa sürede iyileşir.

Sert cilt temizleme ürünlerinden, tanecikli peelinglerden (fiziksel peeling), kese gibi cilt bariyerine zarar verebilecek ürünlerden uzak durmalısın.

İki aşamalı temizlik ile cilt bakımına başlamak, cilt bariyerini güçlendirmede etkilidir. Doğru bir temizlik sonrası uygulayacağız bakım ürünlerinin cilt tarafından daha iyi emilmesini sağlar.

Stratum corneum adı verilen cildin dış tabakası, protein açısından zengin hücreler ve yağ dokusundan oluşur. Cilt bariyerini cildin koruyucu kalkanı olarak düşünebiliriz. Bu doku zarar gördüğünde cilt bariyeri zayıflar ve dışarıdan gelebilecek hasarlara karşı cildimiz savunmasız kalır. Leke, yara gibi izler geç iyileşir.

Cildi nazikçe temizleyen ürünler kullanmalısınız. Çift aşamalı temizlik, önce yağ bazlı ardından da su bazlı temizleyici ile cildini temizlemektir. Makyaj yapmasan dahi haftada 3-4 akşam yağ ve su bazlı temizleyici kullanmalısın. Sabahları cildini yağlı hissediyorsan sadece su bazlı temizleyici kullanabilirsin.

Cilt tipine uygun yağ bazlı ve su bazlı temizleyicilere buradan ulaşabilirsin.

Unutmayın,

Cilt bakımının %70'i temizliktir.

2. Adım : Düzenli eksfoliasyon

İkincisi düzenli eksfoliasyon yapmak. Yani kimyasal peeling uygularak cilt yenilenme hızını artırmak. Bu adım özellikle leke görünümüne sahip ciltler için önemli.

Eksfoliasyon, cildin üzerinde bulunan ölü derileri nazikçe soymak ve fazla sebumdan cildi arındırmak anlamına gelir. Peeling olarak düşünebilirsin. Fiziksel yani pütürlü yapıya sahip peelingleri bu adımda kullanmanı tavsiye etmiyoruz. Cilt bariyerine zarar verebilir ve mikro yırtıklar oluşturabilir.

Kimyasal peelingler doğal olarak elde edilir. Süt, badem, yeşil yaprakları sebzeler gibi.

AHA grubunda yer alan asitler cildin üst tabakasında bulunan ölü derileri temizler, böylece cilt yenilenmesini hızlandırır. Kolajen sentezini tetikler. Leke, kırışıklık, gözenek gibi sorunlarında kullanabilirsin. Düzenli olarak cildini ölü derilerden arındırdığında cildin daha aydınlık ve canlı görünür.

BHA grubunda yer alan asitler gözeneğin içerisine sızarak orada bulunan fazla sebumu, kiri temizler. Cildin daha aydınlık görünmesine yardımcı olur. Siyah nokta, geniş gözenek gibi cilt sorunların için tercih edebilirsin.

Hangi asitlerin cildin için uygun olduğunu buradaki yazımızdan öğrenebilirsin.

Kullanabileceğiniz Ürünler :

Cildi ölü derilerden arındırırken aynı zamanda doğal bileşenler ile cilt bariyerini güçlendirmeye yardımcı olur. %0,1 AHA, %0,1 BHA içerir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi AHA, ölü derileri temizleyerek kolajen sentezini tetikler. Böylece cilt yenileme hızını artırarak leke görünümünün hızla giderilmesine yardımcı olur.

Formülünde yer alan %2 Niacinamide, cildimizde doğal olarak bulunan B3 vitaminidir. Melamin sentezini düzenleyerek leke görünümünü iyileştirir.

%75 oranında karpuz suyu içerir. Karpuz suyunun içeriğinde cildi koruyucu ve besleyici özelliği olan likopen adlı madde yüksek miktarda bulunur. Likopen güçlü bir antioksidandır ve cilt bariyerini güçlendirmeye yardımcı olur.

Karpuz suyunun içeriğinde yer alan C vitamini ve potasyum cilt yenilenmesini destekler. Koyu leke görünümünü gidermede etkilidir.

Centella, hyaluronik asit, çay ağacı yağı gibi cilt bariyerini onaran ve leke görünümünü iyileştirmeye destek olan doğal bileşenler içerir.

Cildini temizledikten sonra pamuk yardımıyla haftada en fazla akşam rutinlerinde 3-4 gün kullanabilirsin.

Nacific hayvanlar üzerinde deney yapmaz. Koku, esansiyel yağ, paraben, sülfat, silikon içermez.

Elma suyundan elde edilen asitler ile cildi ölü deriden arındırır.

Doğal maden sularından elde edilen asitler ile gözeneğin içerisinde bulunan fazla sebumu ve kiri temizler.

%0,1 AHA, %0,1 BHA içerir.

Allontoin, cildin yenilenmesine destek olur.

Meyvelerden elde edilen asitlerle cildi ölü derilerden arındırırken, BHA gözeneklerin içerisine sızarak orada bulunan fazla sebumu temizler. Niacinamide, renk eşitsizliğini düzenler ve melamin sentezini baskılayarak leke görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur.

3.Adım : Nemlendirme

Şimdi sıra cildini nemlendirici içerikler ile beslemek. Leke görünümüne sahip bir cildin varsa içerik listesinde

-Niacinamide
-C vitamini
-Arbutin, pirinç
-Meyan kökü
gibi bileşenler yer almalı.

Şimdi bu içerikleri detaylı bir şekilde açıklayacağız.

C VİTAMİNİ

C vitamini, melamin sentezini leke görünümünün iyileşmesine destek olur. Cildin daha aydınlık ve canlı olmasını sağlar. Özellikle güneş koruyucudan önce c vitamini kullanmak cilt bariyerini güçlendirmede etkilidir.

C Vitamini ile aynı rutinde asitli ürünler kullanmayın. C vitaminli ürünü sabah kullanıyorsanız akşam rutininizde asitlere yer verin.

C vitaminli ürünleri güneş koruyucu ile birlikte kullanmaya özen gösterin.

Cildini C vitaminine yavaş yavaş alıştırmalısın. İlk defa kullanıyorsan cildinin ufak bir kısmında deneyip daha sonra tüm cildine uygulamalısın. İlk hafta sadece bir gün daha sonra kullanım sıklığını artırabilirsin.

%22 C vitamini, niacinamide, narenciye özleri ve vitamin kompleksi (E Vitamini, Vitamin B5) doğal özler ile zenginleştirilmiştir.

Limon, greyfurt, lime gibi doğal özler ile koyu leke görünümünü gidermede yardımcıdır. Renk eşitsizliğini giderir. Ayrıca kırışıklık, elastikiyet gibi yaşla birlikte gelen cilt sorunları üzerinde etkilidir.

NIACINAMIDE

Son zamanların en popüler içeriği olan Niasinamid vitamin B3’ün niacin ve niacinamide formuna verilen ismidir. Bu kadar popüler olmasındaki neden tek başına birçok cilt sorunu ile birlikte savaşabilmesi.

Geniş gözenekleri sıkılaştırmaya, renk eşitsizliğini gidermeye, ince çizgileri ve kırışıklıkları görünümünü iyileştiren suda çözünür bir vitamindir. Ayrıca cilt bariyerini güçlendirmede etkilidir.

Zararlı güneş ışınlarına karşı da koruyucu özelliği vardır. Bu sayede yeni lekelerin oluşmasını önler. Asidik yapıya sahip değildir, bu sayede hassas cilde sahip kişilerin de kullanabileceği bir içeriktir. Birçok ürünün içeriğinde yer alan Niacinamide, yüksek oranda bulabileceğin ürün tavsiyesinde bulanacağız

Nacific Phyto Niacin Whitening Toner

Cilt bariyerini onarmak ve koyu leke görünümünü iyileştirmek için patentli teknoloji olan Made white ™ ile formüle edilmiştir.

Hassas ciltliler dahil tüm cilt tipleri için uygundur. Güneş kaynaklı hasarı gidermeye yardımcı %5 Niacinamide içerir.

%90 bitkisel içeriklerle formüle edilmiştir. Su yerine bambu suyu kullanılmıştır. Bambu suyu, Dünyadaki en doğal silika kaynaklarından biridir. %70 silika içerir. Silika cildin yenilenmesine ve leke görünümünü gidermeye yardımcı olur.

4 haftada gözle görülür sonuç elde etmenizi sağlar. Nacific hayvanlar üzerinde deney yapmaz. Koku, esansiyel yağ, paraben, sülfat, silikon içermez.

Nacific Phyto Niacin Whitening Essence

C vitamini gücünü Niacinamide ile birleştirdi. Hedef lekeler! Ayrıca içeriğinde cilt bariyerini güçlendiren ve cildi besleyen içerikler yer alıyor. Limon, Morusalba Bark, ve Rosacanina meyvelerinden doğal olarak elde edilen C vitamini ile koyu leke görünümünü giderirken aynı zamanda kolajen sentezini artırarak kırışık görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur.

Cilde esneklik ve nem sağlamak için su yerine saf ve doğal bambu suyu kullanılmıştır. İçerdiği Hyaluronik asit, cildi nemlendirerek cildin pürüzsüz, parlak, canlı ve doğal görünmesini sağlar. Yapışkan bir his oluşturmaz, cilt tarafından hızlı bir şekilde emilir.

Nacific hayvanlar üzerinde deney yapmaz. Vegan bir üründür. Koku, uçucu yağlar, paraben, sülfat, silikon içermez.

Nacific Niacinamide Brightening Mask

Bambudan yapılmış kumaşı ile serumun cildin alt katmanlarına kadar ulaşmasına destek olur. İçeriğinde yer alan Niacinamide koyu leke görünümünü giderir.

Cildi aydınlatan ve nemlendiren C Vitamini ve Hyaluronik Asit içerir. Haftalık düzenli kullanımda 4 hafta sonra daha aydınlık bir cilt elde etmenize yardımcı olur.

Alkol, paraben, sülfat ve silikon içermez.

Cosrx Ultimate Nourishing Rice Overnight Spa Mask

%68’den fazla pirincin yanında, Niacinamide, Allantoin gibi bileşenler yer almaktadır. Niacinamide , ciltte doğal olarak bulunan ve koyu leke görünümünü gidermeye yardımcı içeriktir. Allantoin ise, cildi yenilemede etkilidir.

Düzenli kullanımda cilt lekelerinin hızla renginin solmasına yardımcı olur. Cildi besler ve nemlendirir. 3 farklı kullanıma sahiptir.

Uyku maskesi olarak Rutininizin son aşamasında ince bir tabaka halinde yatmadan 20-30 dakika önce masaj yaparak uygulayın. Sabah ılık su ile durulayın.

Yıkanılabilir maske olarak Yoğun bir şekilde cildinize uygulayın ve 15dakika kadar bekleyin. Sonrasında toner ya da ılık suyla yıkayın.

Nemlendirici Krem Ürünü rutininizden sonra az miktarda cildinize uygulayın. Uygulama sonrası makyaj yapılabilir.

ARBUTİN

Kobe Üniversitesi, Osaka Prefecture Üniversitesi ve Biokimyasal Araştırmalar Laboratuarında yapılan araştırmalarda arbutinin cilt lekeleri üzerinde olumlu etkilerini gözlemlemişlerdir.

Armut ağaçlarının, buğday ve böğürtleninin yaprakları olmak üzere birkaç bitkide bulunur. Arbutin ciltteki fazla melanini renksiz maddeyle değiştirir ve güneş hasarından dolayı oluşan koyu lekeleri, epidermiste (üstderi) melamin sentezini düzenleyerek lekelerin solmasına yardımcı olur.

Dr. Ashok K. Chakraborty, Doç Dr. MARİ KOMOTO, Dr. Yoko Funasaka’nın Kobe Üniversitesi’nde yaptıkları araştırmada bitkisel Arbutin’in cilt lekelerini oluşturan melanin sentezini 5 günde %20 azalttığını bulmuştur.

PİRİNÇ

Yüzyıllardır cilt beyazlığı için kullanılan pirinç suyu Uzakdoğulu kadınların vazgeçilmez içeriklerden biri. Güney Kore’de cilt beyazlığına verilen önemi eminim hepiniz biliyorsunuz.

Pirinç, mineraller, antioksidanlar, B ve E vitaminleri açısından zengindir. Bu mineraller ve antioksidanlar, ince çizgileri en aza indirmeye ve gözeneklerin görünümünü azaltmaya çalışarak cildi arındırmaya ve pürüzsüzleştirmeye yardımcı olur.

Pirincin içeriğinde, AHA grubunda yer alan fitik asit içerir. Fitik asit, cildi ölü derilerden arındırmada, koyu leke görünümünü gidermede etkilidir.

Güçlü bir antioksidan olan İnositol içerir. Bu bileşen güneş kaynaklı oluşan hasarı önlemede yardımcıdır.

MEYAN KÖKÜ

Nemli ortamlarda yetişen meyan kökü, içerik listelerinde Licorice extract görebilirsiniz.

İçeriğinde bulunan “glabradin” adlı etken madde sayesinde melanin üretimini baskılayarak leke görünümünün giderilmesine yardımcı olur.

It’s Skin Power 10 Formula WH Effector

Meyan kökü ve arbutin güçlerini birleştirdi. Lekelerine savaş açmaya hazır mısın?

Güçlü bir bileşen olan arbutin ile zenginleştirilmiş formülüyle melamin oluşumunu baskılayarak renk eşitsizliğini gözle görülür bir şekilde azaltır ve güneşin neden olduğu hasarı en aza indirir.

Cildin katmanlarına nüfus ederek, cildi beyazlatır ve nemlendirir, ışıltılı, dolgun ve pürüzsüz bir görünüm elde etmenizi sağlar.

4. Adım : Güneş Koruyucu

Koruma adımı. Gün boyu bulutlu havalarda dahi güneş ışınları cilde zarar verebilir. Güneşin zararlı ışınları cildin serbest radikal üretmesine neden olur. Bunun sonucunda, foto yaşlanma, koyu leke, güneş intoleransı ve cilt kanseri gibi cilt sorunları ortaya çıkar.

Güneş ışınların melamin pigmentini artırdığı için cildinde yara, sivilce izi varsa güneş koruyucu olmadan güneşin zararlı ışınlarına maruz kalman lekelerinin renginin koyulaşmasına neden olabilir. Düzenli olarak yüksek korumaya sahip güneş koruyucuyu cilt bakım rutinine dahil etmelisin. Yüksek korumaya sahip güneş koruyucu önerilerimiz:

Nacific Fresh Herb Origin Sun Block SPF50+ PA++++

Cilt tarafından kolayca emilebilen, beyazlık bırakmayan yüksek korumaya sahip güneş koruyucu. UVA maruziyetine karşı 10 saatin üzerinde güçlü koruma sağlar ve UVB ışınlarının %98’ini filtreler. İçeriğinde yer alan

Rovectin Deep Moisture UV Protector SPF50+ PA++++

Yüksek spektrumlu koruması ciltte UVA ve UVB ışınlarına karşı kalkan görevi görür. Beyazlık bırakmaz, hafif formülü ile cilt tarafından kolay emilir.

Blue-ray Shield™ cildi zararlı güneş ışınlarından ve mavi ışıktan koruyan teknolojidir. Cildi sadece UV ışınlarına karşı korumanın yanında, bilgisayar tablet telefon gibi teknolojik aletlerden yayılan zararlı ışınlara karşı da koruma sağlar.

Hipoalerjeniktir. Kuru ve tahriş olmuş, güneş alerjilerine meyilli ciltler için önerilir. EWG Yeşil içeriklerle üretilmiştir, 20 zararlı bileşen olmadan formüle edilmiştir. Hassas ciltler dahil tüm cilt tipleri için uygundur.

Doğal, vegan ve hayvanlar üzerinde deney yapılmadan üretilmiştir.

Heimish Artless Glow Base SPF50+ PA+++

Cildini güneşten korumak ve renk eşitsizliğini gidermek ister misin? İçeriğinde yer alan bitkisel özler ve yüksek güneş koruma filtresiyle cildinize bakım yaparken tam koruma sağlar.

Cilt tonunu eşitler, kızarık ve gözenek görünümünü azaltır. Cildin gün boyu pürüzsüz, ışıltılı ve aydınlık görünmesine destek olur. Sürüldüğü andan itibaren cildinizde doğal bir ışıltı oluşturur. Kekik, kuşburnu, nane gibi cildi besleyen doğal antioksidan bileşenler içerir.

Tek başına kullanılabileceği gibi makyaj bazı olarak da kullanabilirsiniz. Tüm cilt tipleri için uygundur. Paraben, sülfat, alkol, silikon içermez. Heimish hayvanlar üzerinde deney yapmaz. Günlük kullanıma uygundur.

Cosrx Aloe Soothing Sun Cream SPF50+ PA+++

500 ppm Aloe Yaprağı Ekstresi ile formüle edilen Aloe Soothing Sun Cream SPF50 PA+++ cildi nemlendirirken leke oluşumun temel sebebi olan güneşin zararlı ışınlarına karşı tam koruma sağlar. Aloe vera suyu ile zenginleştirilmiş yumuşak krem ​​formülü (5.500 ppm) hafif bir dokuya sahiptir.

Hassas ciltler dahil tüm cilt tipleri kullanabilir. Cilde uygulandığında beyaz bir iz bırakmaz ve hafif formülü ile kolayca emilir. Cosrx hayvanlar üzerinde deney yapmaz.

Neogen Day-Light Protection Airy Sunscreen

UVA ve UVB ışınlarına karşı tam koruma sağlar. Hafif yapısı vardır, cilt tarafından hızla emilir, yapışkanlık hissi oluşturmaz. Güçlü formülü ile cildin pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Ciltte beyazlık bırakmaz. Gözenek görünümünü giderir.

İçeriğinde cildi yatıştırıcı, sebum kontrolünü sağlayan 20 çeşit bitki içerir. Su ve terlemeye karşı dayanaklıdır. Özellikle yağlı, sivilceli ve karma ciltlere önerilir.

Bugün katılın ve her yerden kişiselleştirilmiş kaliteli sağlık danışmanlığına erişin

Nacific marka testine katıl, indirim kazan!
Nacific testine katıl, indirim kazan!
Nacific Marka Hikayesi
Testi tamamla ve sonucuna göre indirim kazan!
Nacific Marka Hikayesi
Testi tamamla ve sonucuna göre indirim kazan!
13%
1/8
İndirim kodunu almak için e-posta adresinizi girin
13%
1/8
İndirim kodunu almak için e-posta adresinizi girin
%10 İNDİRİM FIRSATI

İlk siparişe özel %10 tanışma indirimi fırsatını kaçırma!

Bültenimize üye olan misafirlerimize, siparişlerinde kullanabilecekleri kupon kodu anında hediye!