Sepet

Siyah noktalarıma kalıcı olarak nasıl çözüm bulabilirim?

Adım adım nasıl olması gerektiğini açıklayacağız ➡️

Siyah nokta nedir?

Siyah noktalar açık komedonlardır. Fazla sebum, ölü deri ve dış etkenlerden kaynaklı kalıntılar ile birleşerek gözeneğin içerisine yerleşir. Oksijen ile temas ettikten sonra siyah renge dönüşür.

Gözenek kapalı olursa yağ bezesi yani beyaz noktalar oluşur.

1. Adım : İki Aşamalı Temizlik

Kore cilt bakım metotlarından biridir. Yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki güneş koruyucu ve makyajın %70-80’ini yağ bazlı temizleyiciler temizleyebiliyor.

Geriye kalan %20-30’unu ise su bazlı(jel,köpüren) temizleyiciler temizleyebiliyor.

Temizlenmeyen güneş koruyucu, makyaj kalıntıları, kir, fazla sebum gözeneğin içerisine yerleşerek akne sorunu oluşmasına sebep oluyor.

Temizleyiciler cilt pH’ına uygun olmalı. Sert temizleyiciler sebum dengesine zarar vererek daha fazla sebum üretimine neden olabilir.

Yağ bazlı temizleyiciler için tıklayın

Su Bazlı Temizleyiciler için tıklayın

lp-siyah-nokta-ikon-1

Temizleyiciler cilt pH’ına uygun olmalı. Sert temizleyiciler sebum dengesine zarar vererek daha fazla sebum üretimine neden olabilir.

lp-siyah-nokta-ikon-2

Makyaj yapmasan dahi haftada 3-4 gün yağ bazlı temizleyici kullanmalısın

lp-siyah-nokta-ikon-3

Cildini kurutan temizleyicilerden uzak durmalısın.

2. Adım: Kimyasal Peeling

Yukarıda bahsettiğimiz gibi siyah noktaların oluşmasında iki etken var. Temizlenmeyen ölü deriler ve fazla salgılanan sebum.
Bunun için kimyasal peelinglerden yardım almalısın. Kimyasal kelimesinin seni korkuttuğunu biliyoruz. Ama bu asitler yeşil yapraklı sebzeler, badem, süt gibi doğal bileşenler ile elde edilmektedir.

Alfa Hidroksi Asit ( AHA ) meyvelerde ve süt ürünlerinde bulunan asitlere verilen genel bir isim olarak tanımlanabilir. Ölü derileri ciltten temizler böylece gözeneğin içerisine yerleşerek siyah nokta oluşmasına engel olur.

Beta Hidroksi Asit ( BHA ) Bu asit türleri yağda çözülebilir bir forma sahip. Gözeneğin içerisine sızarak orada bulunan fazla sebumu temizler. Temizlenen gözenek zamanla büzüşerek küçülür. Siyah nokta tedavisinde kullanabileceğin en etkili içeriklerin başında yer alıyor. Salisilik asitin ciltteki etkilerini görebilmek için 8-12 hafta düzenli kullanım sağlamanızı tavsiye ederiz.

Asitlerle ilgili detaylı bilgi için blog yazımıza göz atabilirsin.

lp-siyah-nokta-ikon-4

C Vitamini ve retinol içeren ürünlerle asitleri aynı cilt bakım rutininde kullanmamalısın.

lp-siyah-nokta-ikon-5

Asit içeren tonikleri akşam rutininde kullanmalısın.

lp-siyah-nokta-ikon-6

Ertesi gün yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanmalısın.

Nacific Pink AHA BHA Toner

%0,1 AHA, % 0,1 BHA içerir. Aha, cildi ölü derilerden arındırır. Cildine dokunduğunda hissettiğin pütürlü doku AHA asitli bir ürün kullandığın anda yok olacak 😊

BHA, Kil köklerindeki sebum üretim merkezine erişerek gözeneklerin içine yerleşen kir ve fazla sebumu nazikçe temizler. Ayrıca içeriğinde %75 karpuz suyu var. Eminim cildin bayılacak ❤️ Çünkü karpuz suyunda cildi koruyucu ve besleyici özelliği olan likopen adlı madde yüksek miktarda bulunur. Likopen güçlü bir antioksidandır ve cildi serbest radikallere karşı korur. A, B6 ve C vitaminleri içerir. Koyu lekeler üzerinde etkilidir.

… ve en sevilen içeriklerden biri olan Niacinamide %2 oranında bulunmakta. Tüm cilt tipleri için uygun olan bir içeriktir. Cildimizde doğal olarak bulunur. B3 vitamin türüdür. Gözenek, siyah nokta gibi cilt sorunların için kullanabileceğin doğal içeriklerden biridir.

Haftada 2-3 gün kullanabilirsin. Her gün kullanmak cilt bariyerine zarar verebilir. Silikon, yapay koku, paraben, SLS, alkol, mineral yağ içermiyor.

Cosrx AHA/BHA Clarifying Treatment Toner
AHA / BHA molekül içeren yumuşak sprey temizleme toniği, düşük pH içeren formülü ile cildi nazikçe ölü hücrelerden arındırılmasını, siyah nokta ve beyaz noktaları temizlemene yardımcı. İçeriğinde %0,1 glikolik asit ile cildin üst tabakasında bulunan ölü derileri nazikçe soyar.

Neogen Dermalogy Real Cica Pad
Cildim çok hassas ve asitlere alışkın değil diyenlerin kullanabileceği peeling.

İçeriğinde yer alan Aha asit grubundaki en nazik asit olan PHA içerir. PHA, büyük moleküler yapısı sayesinde cildi tahriş etmeden ölü derilerden arındırır. İçeriğinde centella bitkisinin 4 aktif içeriği yer alıyor. Bunlar;  Asiaticoside, Asiatic Acid, Madecassic Acid, Madecassoside.

Cosrx BHA Blackhead Power Liquid
İçeriğinde yer alan salisilik asit, gözeneklerin içerisine erişerek yağda çözünebilen yapısı sayesinde fazla yağı ve kiri temizler böylece derinlemesine gözenek temizliği sağlar.

Cosrx markasının en çok sevilen ve tercih edilen ürünlerinden biridir. %67,80 i Beyaz Söğüt Ağacı Kök suyu ve %4 BHA içerir. Hassas cilt dışında bütün cilt tipleri için uygundur. Haftada 2-3 gün kullanabilirsin.

3. Adım : Nemlendirme

Gözeneklerini tıkamayan bir nemlendiriciyi cilt bakım rutinine dahil etmelisin. Bunun için asit içeren nemlendiriciler de kullanabilirsin.

lp-siyah-nokta-ikon-7

Cilt tipine uygun nemlendirici seçmelisin. Unutma cildinin yağlı olması nemli olduğu anlamına gelmez.

lp-siyah-nokta-ikon-8
Non-comedogenic yani gözenekleri tıkayan içerikler ile formüle edilmemiş ürünleri tercih etmelisin.
lp-siyah-nokta-ikon-6

Gündüzleri sadece güneş koruyucu ile cildini nemlendirerek güne başlayabilirsin.

İçeriğinde kullanman gereken en önemli iki içerik yer alıyor. AHA ve BHA asitleri. Cildi derinlemesine arındıran bu iki asit, cildin alt tabakalarına kadar inerek gözeneklerdeki fazla sebumu çözüyor, tıkalı gözenekleri açıyor ve cilt yüzeyindeki ölü hücreleri temizliyor.

Bunun yanında çay ağacı yağı, centella, 5 farklı hyaluronik asit, niacinamide ve karpuz suyu içeriyor. Haftada 3-4 gün kullanmanı tavsiye ederiz.

Günlük olarak kullanabileceğin hafif yapıda nemlendirici krem. %75 Karpuz suyu, vitamin ve mineraller ile cildi canlandırır ve cildin nem seviyesini korumaya yardımcı olur. AHA ve BHA asitleri ise cildi ölü deri ve fazla sebumdan arındırır.

Kalamin, ile cilt kusurlarının görünümünü en aza indirir, renk eşitsizliğini düzenler. Cildin ışıltılı ve canlı hale gelmesini sağlayan “Vitamin Ağacı Meyve” suyu içerir. Jel formundadır, cilt tarafından kolayca emilir, yapışkan his oluşturmaz. Silikon, yapay koku, paraben, SLS, alkol, mineral yağ içermiyor.

Cilt bakımı ile ilgili merak ettiğin her şey BLOG sayfamızda!

Kore Cilt Bakımı

© KOKOMA - Kore Kozmetik Market

Nacific marka testine katıl, indirim kazan!
Nacific testine katıl, indirim kazan!
Nacific Marka Hikayesi
Testi tamamla ve sonucuna göre indirim kazan!
Nacific Marka Hikayesi
Testi tamamla ve sonucuna göre indirim kazan!
13%
1/8
İndirim kodunu almak için e-posta adresinizi girin
13%
1/8
İndirim kodunu almak için e-posta adresinizi girin
%10 İNDİRİM FIRSATI

İlk siparişe özel %10 tanışma indirimi fırsatını kaçırma!

Bültenimize üye olan misafirlerimize, siparişlerinde kullanabilecekleri kupon kodu anında hediye!