Kapat
En çok arananlar
Sepet

Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Cildimizde oluşan lekeler oluşum nedenlerine göre tedavisinde farklılık göstermektedir. Bu yazımızda “Sivilce Lekesi Nasıl Geçer? Sivilce Lekelerim için Hangi Ürünleri Kullanmalıyım” sorularına cevap vereceğiz.

sivilce-izi-1
PIE & PIH

Leke Tipleri

PIE ( POST INFLAMATORY ERYTHEMA ) : Cilt hasarlı bölgeyi iyileştirmek için fazla kan pompaladığından dolayı oluşan pembe/mor/kırmızı renkli lekelerdir. Kesik, sivilce sonrası oluşan lekeleri bu kategoriye dahil edebiliriz.

PIH ( POST INFLAMMATORY HYPERPIGMENTATION ) : Cildin fazla melamin salgılamasından dolayı oluşan lekelerdir. Güneş hasarından meydana gelen lekeler, yaşlılık lekeleri, ilk aşamalarında tedavi edilemeyen sivilce lekelerini bu gruba dahil edebiliriz. Cildinizde bu tanıma uyan lekeleriniz varsa bu yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Sivilce lekelerini nasıl kısa sürede geçirebileceğini adım adım açıklayacağız.

sivilce-izi-3

Sivilce Lekeleri Nasıl Oluşur?

Sivilceyi sıkma gibi uyguladığın yanlış yöntemler ile damarlarına zarar verirsin. Bunun sonucunda ciltte travma meydana gelir ve leke oluşur. Sivilce lekesi oluştuğunda kırmızı rengi vardır ama güneşe maruz kalındığında rengi kahverengiye dönmektedir. Cildin üst tabakasında meydana geldiğinden doğru cilt bakım ürünleri ile kısa sürede tedavi edilebilir.

Sivilce Leke Tedavisinde Yapılan Yanlışlar

sivilce-izi-5
1. Cildi Kurutmaya Çalışmak

Genelde sivilcenin fazla salgılanan sebumdan kaynaklı olduğu düşünülür. Bu yüzden cildi gergin bırakan sert temizleyiciler ile temizlenir. Cildi kurutan temizleyiciler ile cildi temizlemek, bunun içerisine tonikleri de dahil edebiliriz, cilt bariyerine zarar verir.

Cilt bariyeri zarar gördüğünde cilt kendini yenileyemez, lekelerin geç iyileşmesine neden olur. Ayrıca cilt bariyeri zarar gördüğünde, cilt bakterilere karşı savunmaz kalır ve yeni sivilcelerin oluşmasına sebep olur.

2. Güneş Koruyucu Kullanmamak

Oluştuğunda pembe/mor olan sivilce lekeleri güneşe maruz kaldığında kahverengi renge dönüşür. Bu durumda leke görünümünün giderilmesi zaman alır. Düzenli olarak yaz/kış güneş koruyucu kullanmalısın.

sivilce-izi-7
sivilce-izi-6
3. Sert Tanecikli Peeling Kullanmak

Sivilce lekeleri, ciltte meydana gelen travma sonrası oluşur ve cilt kendini yenilemeye çalışır. İzin oluştuğu bölge hassastır. Sert tanecikli yapıya sahip peelingi cildi uygulamak lekelerinin geç iyileşmesine neden olacaktır.

Bu süreçte düşük yüzdeli kimyasal eksfoliasyonları peeling adımında tercih edebilirsin.

Sivilce İzlerini Nasıl Tedavi Edebilirsin?

Şimdi Kore cilt bakım ürünleriyle sivilce izlerini tedavi edebilmen için izlemen gereken yolu adım adım açıklayacağız.
Cilt bakım rutinini “Temizleme/Yenileme-Besleme- Koruma” olarak planlayabilirsin.

1. Temizlik

Öncelikle temizleme adımından başlayacağız. Kore cilt bakımının temelini oluşturan iki aşamalı temizlik metodunda önce yağ bazlı temizleyici ardından su bazlı temizleyici uygulamak gerekir.

Yağ Bazlı Temizleyiciler
Su Bazlı Temizleyiciler

sivilce-izi-temizlik
sivilce-izi-8
2. Eksfoliasyon

Leke görünümüne sahip cildin varsa ekfoliasyon adımı olmazsa olmazın. Cildinin üzerinde bulunan ölü derileri temizleyerek cildinin kendini yenilemesini sağlar. Bunun için kimyasal asitlerden yardım alabilirsin. Eksfoliasyon, kimyasal asitlerle cildini ölü deri ve fazla sebumdan arındırmak demektir. Asit kelimesi seni korkutmasın, asitler yeşil yapraklı sebzeler, süt, badem gibi doğal bileşenlerden elde edilmektedir.

Cildinin sivilce sonrası oluşan izlerin yara olduğunu ve nazik ürünler kullanman gerektiğini hatırlatmak isteriz. Tanecikli yani fiziksel peelingler bu yaralara zarar verebilir.

Neogen Real Cica Pad

Özellikle hassas ciltler için formüle edilen bu nazik kimyasal peeling, içeriğinde yer alan centella bitkisinin 4 aktif içeriği ile leke görünümünü giderirken, Glikolik Asit cildi nazikçe ölü derilerden arındırır.

Nacific Pink AHA BHA Toner

İçeriğinde %75 karpuz suyu ile sivilce lekelerinin iyileşmesine destek olur. Karpuz suyu, A, B6 ve C vitaminleri içerir. %0,1 AHA, %0,1 BHA doğal asitler ile cildi nazikçe ölü derilerden ve fazla sebumdan arındırır.

3. Besleme

Serum ve ampulleri cilt sorunlarına yönelik nokta atışı olarak kullanabilirsin. Bu konsantre ürünler, moleküler olarak daha küçük yapıda oldukları için cildin alt katmanlarına kadar inebilir.

Cilt bariyerini güçlendirecek ve leke görünümünü iyileştirecek başlıca içerikler C vitamini, niacinamide, salyangoz özü, centella bitkisidir.

sivilce-izi-9

Nacific Phyto Niacin Whitening Essence

İçeriği %5 Niacinamide ile sivilce leke görünümünü giderir. Formülünde su yerine bambu suyu kullanılmıştır. Bambu suyu, içerdiği yüksek silika ile cildin yenilenme hızına destek olur. Ayrıca aktif sivilcelerin iyileşmesine yardımcıdır. Diğer bir içerik olan C vitamini, aknelerin geride bıraktığı koyu lekelere karşı savaş açarak rengi eşitlenmiş ve aydınlık bir cilt ortaya çıkarıyor. Düzenli kullanımda zarar gören cilt yüzeyini onarıyor, hücre yenilenmesini hızlandırarak cildin eski formuna ve kusursuzluğuna kavuşmasını sağlıyor.

HaruHaru Black Rice Hyaluronic Anti-Wrinkle Serum

İçeriğinde Haruharu Wonder Laboratuvarları’nın patentli buluşu olan Ultra Deep Teknolojisiyle* cildin için en etkin aktifler bulunur. Siyah Pirinç, Kırmızı Ginseng gibi besinlerden elde edilen aktifler, fermente edilerek etkisi 4 kat artırılır. %95 doğal bileşenler ile formüle edilmiştir. 6 haftalık düzenli kullanımda sivilce lekelerinin görünümünü gidermeye yardımcı olur.

Neogen Real Vita C Serum

Sivilce lekelerin için tercih edeceğin en iyi içeriklerden biri olan C vitamininin en etkin formu olan L- Askorbik Asit, %22 oranında yer alır. C vitamini, leke görünümünü giderirken cildin esnekliğini artırıp yaşlanma belirtileri ile savaşıyor. Altı hafta sonunda lekeleri açılmış, daha homojen ve aydınlık bir cilde sahip olmanızı sağlıyor.

It’s Skin Power 10 Formula LI Effector

Sivilce izleri için özel olarak formüle edilen bu serum, içerdiği meyan kökü ile sivilce lekelerinin iyileşmesine destek olur. Düzenli kullanımda lekelerden cildi arındırarak günden güne aydınlığını geri kazanan bir görünüm sunuyor.

sivilce-izi-10
4. Nemlendirme

Her cilt tipinin nemlendirmeye ihtiyacı vardır. Özellikle cildinin neme ihtiyacı olduğu bir dönemdesin. Nemli bir cilde sahip olmak demek güçlü bir cilt bariyeri demek. Güçlü bir cilt bariyerine sahip olduğunda lekelerin hızla iyileşecek ve yeni sivilcelerin oluşmayacaktır. Nemlendirici seçimi yaparken içeriğinde centella, salyangoz özü, propolis gibi cilt bariyerini destekleyen ve cildi derinlemesine besleyen içerikler tercih edebilirsin.

Sivilce lekelerin için nemlendirici önerileri;

Some By Mi - AHA BHA PHA Miracle Cream

İçeriğinde yer alan %70 centella bitkisi ile sivilce leke görünümünü ve kızarıklığı giderir. Doğal asitleri formülünde yer veren bu nemlendirici krem, AHA ile cildin üzerinde yer alan ölü derileri temizleyerek, cildin daha hızlı yenilenmesini sağlar. Niacinamide, leke görünümünün giderilmesine destek olur.

IUNIK Centella Calming Gel Cream

%70 centella bitkisi, çay ağacı gibi sivilce lekelerinin iyileşmesine destek olacak bileşenler ile formüle edilmiştir. Bu hafif yapıdaki nemlendirici krem, cilt bariyerinin onarılmasına da yardımcı oluyor.

5. Koruma

Sivilcelerin söndüğünde kırmızı/pembe renktedir, güneş ışınlarına maruz kaldığında melamin pigmentini aktif olur ve lekelerinin rengi kahverengine dönüşebilir. Renk değişimi lekelerinin iyileşme süresini uzatabilir.

Sivilce lekelerin için düzenli kullanacağın kimyasal asit içeren tonikler cildin üst tabakasını soyacağı için düzenli güneş koruyucu kullanmak önemli.

Cildini güneşten koruyan ve lekelerinin iyileşmesine destek olacak güneş koruyucu önerileri;

Güneş Koruyucular

sivilce-izi-nacific-sun
%10 İNDİRİM FIRSATI

İlk siparişe özel %10 tanışma indirimi fırsatını kaçırma!

Bültenimize üye olan misafirlerimize, siparişlerinde kullanabilecekleri kupon kodu anında hediye!