Azelaic Acid

Azelaik asit, buğday ve arpa gibi tahıllardan elde edilen bir dikarboksilik asittir. Hem bir asit hem de bir antioksidandır! Akneye neden olan bakterilerin büyümesini engeller ve ölü deri hücrelerinin birikimini azaltan doğal bir eksfoliyatördür. Tüm bunların yanı sıra, azelaik asit mükemmel anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve hiperpigmentasyon oluşturan pigmentleri hedef alır.

Faydaları

Bakterilere karşı hedefli mücadelesi sayesinde beyaz noktaları ve siyah noktaları ortadan kaldırır. Diğer asitlerden farklı olarak, kistik aknede de etkili çalışır! Bileşenin eksfoliye edici ve anti-inflamatuar özellikleri, özellikle rozasea ile mücadele edenler için kızarıklığı azaltmaya yardımcı olur. Faydaları bununla da bitmez! Dikarboksilik asit, hiperpigmentasyonu önler ve azaltır.

Cilt Tipleri

Asidin kendisi, %15-20 formülasyonlarda en etkili olanıdır, ancak bu miktar herhangi bir cilt tipi için başlangıçta çok fazla olabilir. Diğer asitlerde olduğu gibi, kullanıma alışma süresi ile yavaşça başlamak en iyisidir. İlk başta geceleri dönüşümlü olarak kullanmak ve cildiniz hazır olduğunda her gün kullanımına geçmek en iyisidir. Bu alışma sürecinden sonra, herhangi bir cilt tipi bu etkili bileşeni kullanabilir!